Prof. Dr. Hasan Taşçı

1950 yılında Rize’de doğdum. İlkokulun ilk 4 yılını Rize’de, son bir yılını Samsun 30 Ağustos İlkokulu’nda bitirdim. Ortaokulu Samsun Namık Kemal Ortaokulu’nda, liseyi de aynı ilin 19 Mayıs Lisesi’nde bitirdim.

Aslında liseyi bitirene kadar doktorluk fikri net olarak kafamda belirmiş değildi. Hatta liseyi bitirince ne kadar sınav varsa hepsine girdim. Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hava Harp Okulu sınavlarını kazandım. Üniversite için yapılan genel sınavda beklemediğim kadar yüksek puan aldım. Benim aklıma vali olmak geldi. Çünkü Samsun Valisinin evi çok hoşuma gidiyordu.

1976 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Ancak Cerrahpaşa’yı tercih formuma yazmamda çok ilginç oldu. İstanbul’a geldiğimde Cerrahpaşa’nın neresi olduğunu bile bilmiyordum. Sadece ismi hoşuma gittiği için yazdım. Ama bundan sonraki yolum Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne takıldı kaldı.

1976-1979 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Kürsüsünde asistan olarak çalıştım ve 1979 yılında MORFOLOJİ uzmanı oldum.

1979-1984 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve son bir yılı Edirne Tıp Fakültesi’nde olmak üzere Genel Cerrahi uzmanlık eğitimimi tamamladım.

1984-1986 yılları arasında askerlik görevimi Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tamamladım. Buradaki görevim sırasında Tıp Fakültesi ve Yüksek Hemşirelik Okullarının Anatomi Teorik ve Pratik derslerini yürüttüm.

1986 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalında uzman olarak atandım.

1987 yılında Morfoloji Doçenti , 1988 yılında Genel Cerrahi Doçenti oldum.

1996 yılında Genel Cerrahi Profesörlüğüne atandım.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 1986 yılından itibaren uygulanmaya başlanılan böbrek ve karaciğer transplantasyon ekibinde bulundum.

1992 yılında İngiltere’de Laparoskopik Cerrahi öğrenmek üzere Plymouth, Derriford Hospital’da 3 ay çalıştım.

Bundan sonraki yıllarda farklı zamanlarda, Almanya Hamburg’da European Surgical Instıtue’de laparoscopik gastric surgery, laparoscopıc colon surgery ve advanced laparoscopik kurslarına katıldım. Yine Fransa’da Strasbourg’da ve Amerika’da San Fransisco’da iki kez laparoskopik fıtık cerrahisi, laparoskopik hepatobilier cerrahi kurslarına katılıp, sertifikalarımı aldım.

1992 yılında part-time öğretim üyeliğine ayrılarak, Esnaf Hastanesi, Memorial Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Böbrek Nakli Sorumlu Uzmanı, Medipol Hastanesinde, Türkiye Gazetesi Hastanesi ve Bahçelievler Medicana Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştım.

Şuan Liv Hospital Vadiistanbul Hastanesi böbrek nakli merkezi sorumlusu ve Genel Cerrahi Bölümünde çalışmaktayım.

Prof. Dr. Hasan Taşçı

GENEL CERRAHİ UZMANI

Liv Hospital Vadiistanbul Hastanesi

Pin It on Pinterest