Makat çatlağı kansere dönüşür mü? Anal fissür kanserleşir mi? gibi sorular hastaların kafasına takılan sorulardır.  Makat çatlağının kanser hastalığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Hastalık makatta çatlak olarak meydana gelir. Eğer tedavi edilmez ise bir süre sonra kalıcı bir hale gelir yani müzminleşir. Ancak makat çatlağı hiçbir zaman kanserleşmez.

Makat kanseri de makat çatlağı gibi makat bölgesinde görülen bir hastalıktır. Bu yüzden hastalar tarafından birbiriyle karıştırılabilir. Toplumda makat çatlağının ya da hemoroidin kansere dönüştüğü yönündeki yanlış bilginin nedeni, belki de kanser tanısı konan hastalara gerçek hastalığının söylenmemesi, bunun yerine iyi huylu olan başka bir hastalığın söylenmesidir.

Hasta yakınları gelen ziyaretçi ve akrabalara hastanın makat kanseri olduğunu söylemeyip, makat çatlağı ya da hemoroid ameliyatı olduğunu söyleyebilir. Daha sonra bu bilgilendirmeler yanlış anlaşılmalara dönüşür ve sonunda hastanın makatında çatlak ya da hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler de olur. Bu yüzden hastaya hastalığının ne olduğu söylenmeli ve bilgi verilmelidir. Bir başka husus ise çatlak olduğunu tahmin edilen hastalığın kendisinin kanser olmasıdır.

Sonuç olarak;

Makat çatlağı kansere dönüşür mü? sorusu hastaların aklına takılabilir. Makat çatlağı kansere dönüşmeyen, ancak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Pin It on Pinterest